Според Joint Research Centre към Европейската комисия (https://joint-research-centre.ec.europa.eu/system/files/2018-11/task_11_forest_fires_final_v1_revised.pdf), горите съставляват около 33 % от земната площта на ЕС. През последните години големи горски пожари засягаха Европа многократно, особено средиземноморските страни. Опасността от горски пожари ще се увеличава с неовладяните изменения на климата. През 2021 г. са отчетени пожари в 39 държави, изгорени са 1 113 464 хектара, според отчетите на Съвместния изследователски център (JRC) на Европейската комисия (https://joint-research-centre.ec.europa.eu/jrc-news/eu-2021-wildfire-season-was-second-worst-record-finds-new-commission-report-2022-03-21_en).
Неповредените и устойчиви гори са ключова част от усилията за борба с отрицателните въздействия на климатичните промени. Проучвания показват, че дърветата могат да намалят температурите с 9 градуса и разходите за енергия 7,8 милиарда долара годишно (https://www.weforum.org/press/2020/08/us-businesses-governments-and-non-profits-join-global-push-for-1-trillion-trees/).
Често горските терени са пресечени и неравни, труднодостъпни и без 3G/4G/5G покритие.
Целта на 4F проекта е да създаде решение за мониторинг на данни от наблюдение на Земята за целите на детекция / измерване преди, по време и след горски пожар. Измерените параметри са свързани с климатичните промени и тяхната степен на корелация с процедурите и параметрите за управление на горски пожари. Сензорната система 4F включва дронове в състава си и е приложима за всички видове терени, вкл. груби и неравни, както и за всички фази на горските пожари - предотвратяване, детекция и възстановяване. 4F решението се състои от:
- комуникационен гейтуей, монтиран на дрон
- сензори за температура, влажност и прахови частици, монтирани на дрон
- сензори за влажност и температура на почвата (или биомасата), инсталирани в гората
- IoT SW платформа за събиране и обработка на сензорни данни и позволяваща визуализация на данни, анализ и управление на риска от горски пожари на етапите на превенция, детекция и възстановяване.
4F се основава на безжична LPWAN сензорна мрежа, където централното комуникационно устройство, наречено „гейтуей“, е инсталирано на дрон. Ако гейтуеят е разположен на земната повърхност, тогава комуникацията между него и сензорите ще бъде невъзможна поради наличието на скали, неравен терен и гъста зеленина, които предотвратяват разпространението на радиовълните в хоризонтална посока. Но ако гейтуеят се издигне на височина, би могъл лесно да събира данни от всички сензори в радиус от няколко километра.
Често земната повърхност в горите няма покритие с 3G / 4G / 5G комуникационни мрежи и това пречи на комуникацията между гейтуея и софтуерната IoT платформа, която събира данни от сензорите. Но когато дронът се издигне на височина и лети над широка площ, гейтуеят може да използва добро покритие на 3G / 4G / 5G мрежата и да предаде събраните данни към IoT платформата.
4F е пример за прилагане на съществуваща технология в нова област, т.е. приложение на безжична LPWAN сензорна мрежа за фазите на превенция, детекция и възстановяване от горски пожари.
Проектът 4F се разработва от партньорските компании Comicon и B2N, където Comicon отговаря за сензорната мрежа, включително гейтуея, а B2N отговаря за IoT платформата.
Уеб сайт на проекта: https://www.4f-solutions.eu.
Изследванията и разработката, водещи до тези резултати, са получили финансиране от програмата на Европейския съюз Хоризонт 2020 „Проект UFO“ по Споразумение за безвъзмездна помощ 873411.
![]() |
![]() |
![]() |
Написаното по-горе отразява само мнението на автора. Европейският съюз не носи отговорност за каквото и да е използване на информацията, съдържаща се в него.